SevenFriday - P1/03
P1/03 P1/03 Industrial Essence Orange
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | P-Series |
| Reference: | P1/03 (aka: P1/03) |
| Name: | P1/03 P1/03 Industrial Essence Orange |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Mineral |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Orange |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
Description
The SevenFriday P1-3 offers an interesting take on the original SevenFriday design: ORANGE! Both it's case, dial as well as the strap (partially) used this bright color. It was succeeded by the P3/04 with a slightly toned-down use of orange.