SevenFriday - P1/04
P1/04 P1/04 Industrial Essence Blue
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | P-Series |
| Reference: | P1/04 (aka: P1/04) |
| Name: | P1/04 P1/04 Industrial Essence Blue |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Mineral |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The SevenFriday P1-4 is hard not to notice. While its siblings are green respectively orange, this model is BLUE in capitals. The blue theme starts with the signature SevenFriday dial, but it continues throughout the case and strap.