SevenFriday - P1/05
P1/05 P1/05 Industrial Essence Green
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | P-Series |
| Reference: | P1/05 (aka: P1/05) |
| Name: | P1/05 P1/05 Industrial Essence Green |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Mineral |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
Green is the future! While we can not attest to the eco-friendliness of the SevenFriday P1-5, it sure is green. Based on the original P1-1, this version has green details on the dial, case and strap.