SevenFriday - P1B/01
P1B/01 P1B/01 Industrial Essence
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | P-Series |
| Reference: | P1B/01 (aka: P1B/01) |
| Name: | P1B/01 P1B/01 Industrial Essence |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2014/10/1 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The SevenFriday P1B-1 is an updated version of the original P1. It features a slightly different dial and case finish.