SevenFriday - P1B/02
P1B/02 P1B/02 Bright Watch
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | P-Series |
| Reference: | P1B/02 (aka: P1B/02) |
| Name: | P1B/02 P1B/02 Bright Watch |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Mineral |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The SevenFriday P1B/02 Bright Watch is an updated version of the original 'Bright' P1/02, with various elements having received a slight update in terms of design.