SevenFriday - P2/01
P2/01 P2/01 Industrial Revolution
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | P-Series |
| Reference: | P2/01 (aka: P2/01) |
| Name: | P2/01 P2/01 Industrial Revolution |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The SevenFriday P2-1, part of the original 3 models introduced by the Zurich-based brands, is inspired by machines and tools of the Industrial Revolution. It's grey case with bronze-toned accents give it a steampunk'esque look.