SevenFriday - P2/02
P2/02 P2/02 Industrial Revolution
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | P-Series |
| Reference: | P2/02 (aka: P2/02) |
| Name: | P2/02 P2/02 Industrial Revolution |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
With it's black case and gold details, the SevenFriday P2-2 was quickly dubbed 'John Player Special' by collectors. While still looking tough and industrial, the gold accents give this model a luxurious touch.