SevenFriday - P3/01
P3/01 P3/01 Industrial Engines
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | P-Series |
| Reference: | P3/01 (aka: P3/01) |
| Name: | P3/01 P3/01 Industrial Engines |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The SevenFriday P3-1 was, together with the P1-1 and P2-1, part of the original releases of SevenFriday. With its black PVD case and red accents, it is without a doubt the most sporty model of the first three releases.