SevenFriday - P3/01-Micahs-Voice
P3/01-Micahs-Voice P3/01 Micah's Voice
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | P-Series |
| Reference: | P3/01-Micahs-Voice (aka: P3/01-Micahs-Voice) |
| Name: | P3/01-Micahs-Voice P3/01 Micah's Voice |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 88 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
Created to support Micah's Voice - a US-based foundation supporting children with autism -, this watch is based on the original P3-1, but adorned with striking yellow details on the dial, hands and strap.