SevenFriday - P3/01-Priors-Court
P3/01-Priors-Court P3/01 Priors Court
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | P-Series |
| Reference: | P3/01-Priors-Court (aka: P3/01-Priors-Court) |
| Name: | P3/01-Priors-Court P3/01 Priors Court |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Glass: | Mineral |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The SevenFriday P3-1 'Priors Court' was created to support Priors Court - a UK based foundation supporting children with autism. Based on the original P3-1, it is fitted with striking blue details on dial, hands and strap.