SevenFriday - P3/02
P3/02 P3/02 Riviera
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | P-Series |
| Reference: | P3/02 (aka: P3/02) |
| Name: | P3/02 P3/02 Riviera |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2013/9/1 |
| Limited: | Yes, 350 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The P3-2 was the first Limited Edition by SevenFriday. Part of its case is made of an usual material: Canadian wood. This limited edition inspired by the world of vintage speedboating quickly sold out.