SevenFriday - P3/04
P3/04 P3/04 KUKA
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | P-Series |
| Reference: | P3/04 (aka: P3/04) |
| Name: | P3/04 P3/04 KUKA |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Mineral |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
Description
The SevenFriday P3/04 KUKA was introduced in 2016 as the second SevenFriday to be inspired by the KUKA industrial robots & machinery. It features a PVD-coated case and a black dial with orange accents. It is delivered with both a orange as well as a black rubber strap.