SevenFriday - P3B/01
P3B/01 P3B/01 The Racer
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | P-Series |
| Reference: | P3B/01 (aka: P3B/01) |
| Name: | P3B/01 P3B/01 The Racer |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Mineral |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The SevenFriday P3B/01, nicknamed 'The Racer', was introduced in 2016. A continuation of the original black P3/01, the new P3B features a redesigned case with crown protectors. Both dial and hands are redesigned and now feature luminous materials. The animation ring is made of polyurethane.