SevenFriday - P3/BB
P3/BB P3/BB Big Block
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | P-Series |
| Reference: | P3/BB (aka: P3/BB) |
| Name: | P3/BB P3/BB Big Block |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2014/12/1 |
| Limited: | Yes, 350 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The limited edition SevenFriday P3 'BB' oozes speed. It's dial and case are adorned with racing stripes, inspired by muscle cars of days gone by. Limited too 250 pieces, this watch quickly sold out.