SevenFriday - V1/01
V1/01 V1/01
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | V-Series |
| Reference: | V1/01 (aka: V1/01) |
| Name: | V1/01 V1/01 |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 10 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 49.70 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
With the V-Series, SevenFriday first introduced a case shape distinctively different compared to the earlier P- and M-series. It is powered by the same Myota 82S7 movement with open balance, yet in true SevenFriday fashion the display is not of the ordinary kind - both hours and seconds are displayed through a faux-retrograde hand with 'additioner' in 4 hour and 20 seconds increments respectively. The case is fitted with a patent pending strap change system and an embedded NFC chip to ensure the watch's originality. The V-Series case measures 44.3 * 49.7mm. The V1-01 has a stainless steel case with sunray brushed top bezel and a silver dial; the V2-01 features a vertical brushed top bezel and a more vintage'esque dial.