Sinn - 6100.015
6100.015 Classic Timepieces Regulateur Technik Stainless Steel / Black
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Classic Timepieces |
| Reference: | 6100.015 (aka: 6100015) |
| Name: | 6100.015 Classic Timepieces Regulateur Technik Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Sinn 6100 was introduced in 2006. It features a case of 44mm, which houses the hand-wound caliber SZ04. Reference 6100.015 has a black 'Technik' dial. It was added to the collection in 2008.