Sinn - 6100.030
6100.030 Classic Timepieces Regulateur White Gold / Grey
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Classic Timepieces |
| Reference: | 6100.030 (aka: 6100030) |
| Name: | 6100.030 Classic Timepieces Regulateur White Gold / Grey |
| Produced: | 2006 |
| Limited: | Yes, 45 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Spade |
Description
The Sinn 6100 was introduced in 2006. It features a case of 44mm, which houses the hand-wound caliber SZ04. Reference 6100.030 has a white gold case and a grey dial. Its production is limited to 45 pieces.