Sinn - 6200.020
6200.020 Classic Timepieces 6200 WG Meisterbund I
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Classic Timepieces |
| Reference: | 6200.020 (aka: 6200020) |
| Name: | 6200.020 Classic Timepieces 6200 WG Meisterbund I |
| Limited: | Yes, 55 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The wonderful, 55-piece limited-edition 6200 WG Meisterbund I seamlessly follows on from the hugely successful rose gold 6200 Meisterbund I – in many ways an extraordinary watch that set several milestones. These two masterpieces mark the celebration of the company’s 55th anniversary in 2016.