Sinn - 1010.0101
1010.0101 Diving Watch U1 Camouflage
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Diving Watches |
| Reference: | 1010.0101 (aka: 10100101) |
| Name: | 1010.0101 Diving Watch U1 Camouflage |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The U1 Camouflage is an extraordinarily eye-catching diver’s watch. Made from high-strength, seawater-resistant German Submarine Steel, it features a dial that incorporates a camouflage colour design. The U1 Camouflage comes with a matching green silicone strap and an olive drab textile strap as standard.