Sinn - 1010.020
1010.020 Diving Watch U1 S
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Diving Watches |
| Reference: | 1010.020 (aka: 1010020) |
| Name: | 1010.020 Diving Watch U1 S |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The U1 S is an attractive new version of one of Sinns' most popular diver’s watches, the U1. Previously, the U1 was available with a black diver’s bezel. As the U1 S, the watch now comes with an all-over Black Hard Coating on a tegimented basis, which further highlights its design.