Sinn - 1010.17286
1010.17286 Diving Watch U1.SE Mother Earth
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Diving Watches |
| Reference: | 1010.17286 (aka: 101017286) |
| Name: | 1010.17286 Diving Watch U1.SE Mother Earth |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 80 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Sinn U1 'Mother Earth' is a limited edition of 80 pieces created by Kamashima jewelers to commemorate the 80th birthday of cartoonist Leiji Matsumoto