Sinn - 1011.020
1011.020 Chronograph U1000 S EZM 6
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Diving Watches |
| Reference: | 1011.020 (aka: 1011020) |
| Name: | 1011.020 Chronograph U1000 S EZM 6 |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The U1000 is the superlative diving chronograph with a distinctive character. A watch with very special characteristics and high-tech features not found anywhere else. All of Sinn's watch designs adhere to the principle that “form follows function”, and the U1000 is no exception, with an imposing appearance that underscores its robustness and functional reliability. These are indispensable characteristics for anyone with the highest expectations of suitability for everyday use for a personal safety system under extreme diving and usage conditions.