Sinn - 1011.021
1011.021 JAGDUHR 3. Edition
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Diving Watches |
| Reference: | 1011.021 (aka: 1011021) |
| Name: | 1011.021 JAGDUHR 3. Edition |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Sinn Jagduhr 3. Edition is the third 'Jagduhr' that Sinn has created with Paul Parey Zeitschriftenverlag. Based on the U1000, it features a case of 44 made of submarine steel with a black PVD coating. It is powered by caliber SZ02. This watch is a limited edition of 100 pieces. It is delivered with both a textile as well as a leather strap.