Sinn - 403.031
403.031 Mission Timer UX EZM GSG 9 2B
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Diving Watches |
| Reference: | 403.031 (aka: 403031) |
| Name: | 403.031 Mission Timer UX EZM GSG 9 2B |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 12000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Minimum price
31 107 €
Maximum price
157 039 €
Absolute change
0 €
Opening price
102 952 €
Closing price
102 952 €
Relative change
0,00 %
Description
Rescuing the hijacked “Landshut” aircraft on October 18, 1977 in Mogadishu made the German GSG 9 (Grenzschutzgruppe 9) special forces world-famous. Just as legendary as the reputation of the anti-terrorism unit of the German federal police is the diving watch that their maritime unit wears during its missions. Together with GSG 9, Sinn developed the EZM 2 mission timer in the mid-1990s. This timepiece met the special functional requirements of the divers exactly and incorporated the successful features of the 403 HYDRO diving watch. Now this service watch has a worthy successor that can be purchased by anyone: the UX GSG 9 (EZM 2B) diving watch. The diving watch incorporates proven features such as the HYDRO Technology for perfect readability even under water and freedom from reflection at any angle, a large black dial with white hands and 5-minute indices, especially visible at 12 o'clock (mission timer design), a case made of seawater-resistant submarine steel and a captive diver's bezel with TEGIMENT Technology. The position of the crown at 10 o'clock to prevent pressure on the back of the hand is a feature, as is the "GSG 9" logo on the dial.