Sinn - U1-D
U1-D Diving Watch U1 Dune
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Diving Watches |
| Reference: | U1-D (aka: U1-D) |
| Name: | U1-D Diving Watch U1 Dune |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 350 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Sinn U1 Dune is a limited edition celebrating the 35th anniversary of South-East Asia Sinn exclusive retailer The Hour Glass. The 'Dune' moniker is reflected in the hands and numerals on the bezel. The dial is grey with black superluminova markers. The watch is delivered with a leather strap and two 'ZULU' type canvas straps.