Sinn - 103.031
103.031 Pilot Chronograph 103 St
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Chronographs |
| Reference: | 103.031 (aka: 103031) |
| Name: | 103.031 Pilot Chronograph 103 St |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The 103 ST is one of Sinn's most iconic models. This pilot chronograph served as the base for a number of versions. It is available with a number of straps and -as pictured- with stainless steel bracelet. It is shock resistant as per DIN 8308 and anti-magnetic as per DIN 8309.