Sinn - 103.0601
103.0601 Pilot Chronograph 103 A Sa B
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Chronographs |
| Reference: | 103.0601 (aka: 1030601) |
| Name: | 103.0601 Pilot Chronograph 103 A Sa B |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The ref. 103.0601 Pilot Chronograph 103 A Sa B is a limtied edition of 500 pieces based on the regular 103 SA. It features a galvanized blue dial and a matching bezel inlay. The complete set includes both a leather strap as well as a textile strap as pictured in the first image.