Sinn - 103.061
103.061 Pilot Chronograph 103 St Sa
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Chronographs |
| Reference: | 103.061 (aka: 103061) |
| Name: | 103.061 Pilot Chronograph 103 St Sa |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
This version of the 103 pair the classic look with a sapphire glass both front & back. Note that the bezel too differs from the classic, plexi 103.