Sinn - 103.0616
103.0616 Pilot Chronograph 103 St DIAPAL
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Chronographs |
| Reference: | 103.0616 (aka: 1030616) |
| Name: | 103.0616 Pilot Chronograph 103 St DIAPAL |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The DIAPAL version of Sinn's classic 103 is fitted with the proprietary lubricant-free anchor escapement and Ar-Dehumidifying Technology for enhanced freedom from fogging. Note that Sinn uses an adjustable 12h hand instead of the regular 24h.