Sinn - 103.078
103.078 Pilot Chronograph 103 Ti DIAPAL
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Chronographs |
| Reference: | 103.078 (aka: 103078) |
| Name: | 103.078 Pilot Chronograph 103 Ti DIAPAL |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The 103 Ti DIAPAL is the titanium version of the 103 Diapal, with sinns lubricant-free anchor escapement and Ar-Dehumidifying Technology to enhance functional reliability and freedom from fogging. Sinns version of the Valjoux 7754 is fitted with an adjustable 12h hand instead of the regular 24.