Sinn - 103.0791
103.0791 Pilot Chronograph 103 Ti UTC TESTAF
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Chronographs |
| Reference: | 103.0791 (aka: 1030791) |
| Name: | 103.0791 Pilot Chronograph 103 Ti UTC TESTAF |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The 103 Ti UTC TESTAF is tested and certified to the Technical Standard for Pilot’s Watches (TESTAF) by the Aachen University of Applied Sciences. The case is made of bead-blasted titanium. It is fitted with Sinn's Ar-Dehumidifying Technology, enhancing functional reliability and offering freedom from fogging. This version has an additional hour hand in 12h format, contrary to the standard 24h of the Valjoux 7754.