Sinn - 103Classic
103Classic Pilot Chronograph 103 Classic
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Chronographs |
| Reference: | 103Classic (aka: 103Classic) |
| Name: | 103Classic Pilot Chronograph 103 Classic |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
A limited edition of 500 pieces, the 103 Classic features the traditional 3-6-9 layout for the subdials.