Sinn - 103StSawanted
103StSawanted Pilot Chronograph 103 St Sa Wanted
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Chronographs |
| Reference: | 103StSawanted (aka: 103StSawanted) |
| Name: | 103StSawanted Pilot Chronograph 103 St Sa Wanted |
| Limited: | Yes, 10 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The 103 St Sa Wanted is a limited edition of 10 units made for Wanted.de. It features a custom dial and rotor engraving.