Sinn - 103StSaArUTC
103StSaArUTC Pilot Chronograph 103 St Sa Ar UTC
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Chronographs |
| Reference: | 103StSaArUTC (aka: 103StSaArUTC) |
| Name: | 103StSaArUTC Pilot Chronograph 103 St Sa Ar UTC |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The Sinn 103 St Sa Ar UTC is fitted with Ar-Dehumidifying Technology to enhance functional reliability and freedom from fogging. It features a bright yellow UTC hand - in 12h format, not the standard 24h as offered by the Valjoux 7754.