Sinn - 103StTy
103StTy Pilot Chronograph 103 St Ty
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Chronographs |
| Reference: | 103StTy (aka: 103StTy) |
| Name: | 103StTy Pilot Chronograph 103 St Ty |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The 103 St Ty can be seen as a stripped version of the classic 103 St; it is lacking the turnable pilots bezel. It however got a tachymeter scale on the dial in return. At special request, a sapphire glass for both front and back was available.