Sinn - 103TiAr
103TiAr Pilot Chronograph 103 Ti Ar
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Chronographs |
| Reference: | 103TiAr (aka: 103TiAr) |
| Name: | 103TiAr Pilot Chronograph 103 Ti Ar |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The 103 Ti Ar is the titanium version of the classic 103 St Sa. In addition to the titanium case, it is also fitted with Sinn's Ar-Dehumidifying Technology.