Sinn - 103TiArUTC
103TiArUTC Pilot Chronograph 103 Ti Ar UTC
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Chronographs |
| Reference: | 103TiArUTC (aka: 103TiArUTC) |
| Name: | 103TiArUTC Pilot Chronograph 103 Ti Ar UTC |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The 103 Ti Ar UTC has a bead blasted titanium case fitted with Sinn's Argon capsule to keep out any moisture. Powered by Valjoux 7754, it features a 12h UTC hand.