Sinn - 144.066
144.066 Chronograph 144 St Sa
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Chronographs |
| Reference: | 144.066 (aka: 144066) |
| Name: | 144.066 Chronograph 144 St Sa |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 144 St Sa is made of a compact stainless steel case with sapphire crystal glass in front and back. Other features include a chronograph display with 12-hour counter, jumping 30-minute counter and a stopwatch second hand in the center. All this is complemented by the tachymeter / pulsometer scale and a date display that also shows the weekday.