Sinn - 756.010
756.010 Duochronograph 756
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Chronographs |
| Reference: | 756.010 (aka: 756010) |
| Name: | 756.010 Duochronograph 756 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The 756.010 is the model that served as the basis of the Duograph collection. It features Sinn's tegiment case and various other proprietary technologies, such as the Argon capsule, special oil and magnetic field protection.