Sinn - 756.030
756.030 Duochronograph 756 DIAPAL
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Chronographs |
| Reference: | 756.030 (aka: 756030) |
| Name: | 756.030 Duochronograph 756 DIAPAL |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The 756 DIAPAL features a case made with TEGIMENT technology, Sinn's lubricant-free anchor escapement (Diapal) and the Argon capsule in the case to absorb any moisture. The 7754 movement powering this watch has been stripped of its small seconds scale at 9.