Sinn - 104.010
104.010 Pilot Watch 104 St Sa I
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Watches |
| Reference: | 104.010 (aka: 104010) |
| Name: | 104.010 Pilot Watch 104 St Sa I |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
Description
The Sinn Pilot Watch 104 St Sa I is a traditional pilot's watch with rotating countdown bezel. It features a stainless steel case of 41mm and a black dial with stick markers; a version with Arabic numerals was added to the collection later. This watch is powered by the Sellita SW220-1 with windows for both the day and the date.