Sinn - 104.012
104.012 Pilot Watch 104 St Sa I W
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Watches |
| Reference: | 104.012 (aka: 104012) |
| Name: | 104.012 Pilot Watch 104 St Sa I W |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 104 St Sa I W is a classic pilot watch designed in traditional SINN style. With a brilliant white dial with indices it was introduced in 2017. Clearly structured, these watches provide optimum readability of the time, date and day of the week. The pilot's bezel with minute ratcheting can be rotated on both sides and is securely attached to the case. It has a luminous triangle as key mark at the 12 o'clock position. The instrument watch has a polished stainless steel case and a crystal made of sapphire crystal which is also used for the transparent back. The transparent back allows the filigree work of the mechanical movement to be admired in all its intricacy. The 104 St Sa I W is low pressure resistant and can withstand pressures of up to 20 bar.