Sinn - 112.010
112.010 Pilot's Watch EZM 12
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Watches |
| Reference: | 112.010 (aka: 112010) |
| Name: | 112.010 Pilot's Watch EZM 12 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
Every rescue mission to which emergency doctors are dispatched is a race to save lives – and against time. For the 'golden hour' and 'platinum ten menutes' are decisive in determining the course of action taken. This means that a patient should arrive at the hospital within the hour of an accident and that a critical patient should be treated and transported within the first ten minutes. Sinn Spezialuhren have designed the EZM 12 specifically for such life-saving missions. A count-up inner rotating bezel allows emergency doctors to constantly keep an eye on the specified time frames, while a countdown outer rotating bezel enables e.g. the exact times for administering medication to be monitored. The seconds hand – designed in the shape of a rotor – features an integrated pulse scale which enables easy recording of the heart rate every 15 seconds. The EZM 12 ensures emergency personnel are equipped with a high-performing tool that will contribute significantly to saving lives. Another special feature of the EZM 12 is the easy-clean watch and strap. The silicone strap can also be removed without the use of tools. The rotating bezel is removed using the large screwdriver on the pocketknife provided.