Sinn - 240.010
240.010 Series 240 St
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Watches |
| Reference: | 240.010 (aka: 240010) |
| Name: | 240.010 Series 240 St |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced at Basel 2015, the Sinn 240 is reminscent of both the 140 Chronograph and the earlier cult 142, as well as vintage Compressor-style dive watches. Its case measures 44mm across at a height of 11mm. The stainless steel case is beadblasted.