Sinn - 556.F-4
556.F-4 556 F-4 / Japan
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Watches |
| Reference: | 556.F-4 (aka: 556F-4) |
| Name: | 556.F-4 556 F-4 / Japan |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Sinn 566 F-4 is a limited edition of 100 pieces created to commemorate the retirement of the F-4 Phantom II in Japan. The dial displays the eight squadrons that employed the fighter yet.