Sinn - 836.010
836.010 Pilot Watch 836
| Brand: | Sinn |
|---|---|
| Family: | Instrument Watches |
| Reference: | 836.010 (aka: 836010) |
| Name: | 836.010 Pilot Watch 836 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The 836 perfectly combines instrumental functional robustness with sporty, practical design aesthetics. Equipped with hour, minute, second and date displays, this timepiece focuses on the essentials, boasts perfect readability and is extremely comfortable to wear thanks to a height of 10.6 mm.The case (excluding the back) features Sinn's tegiment technology. Inside ticks a self-winding caliber 2892-A2.