Speake-Marin - PIC.60013
PIC.60013 Face to Face
| Brand: | Speake-Marin |
|---|---|
| Family: | Cabinet des Mystères |
| Reference: | PIC.60013 (aka: PIC60013) |
| Name: | PIC.60013 Face to Face |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Spade |
Description
Face to Face’s intricate double black skull engraving has been etched onto the dial using an innovative chemical etching technique. The detailed depiction may remind us of our own mortality but the message is upbeat: Let’s appreciate the time we have. Different finishes ensure each Face to Face Watch in this limited edition is a unique piece.