Speake-Marin - PIC.10001-03
PIC.10001-03 Serpent Calendar
| Brand: | Speake-Marin |
|---|---|
| Family: | J-Class |
| Reference: | PIC.10001-03 (aka: PIC10001-03) |
| Name: | PIC.10001-03 Serpent Calendar |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Spade |
Description
In addition to central hour, minutes and seconds, on the Serpent Calendar a serpentine hand in the centre of the dial indicates the date - all of course embedded in the signature Piccadilly style case of Speake-Marin. The present example, reference PIC.10001-03, has a 38mm case -in stainless steel- and an lacquered white dial with black center