Speake-Marin - PIC.10009
PIC.10009 Resilence
| Brand: | Speake-Marin |
|---|---|
| Family: | J-Class |
| Reference: | PIC.10009 (aka: PIC10009) |
| Name: | PIC.10009 Resilence |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Spade |
Description
Combining a beautiful, oven fired enamel dial that will keep its youthful freshness for centuries with heat-blued hands and the iconic Piccadilly case, Resilience is an enduring creation that will well and truly stand the test of time. This model is powered by a Vaucher movement as of 2015. Ref. PIC.10009 has its iconic 38mm Piccadilly case executed in stainless steel and has a hand-made, natural alligator leather strap.