Speake-Marin - PIC.10023
PIC.10023 Resilence
| Brand: | Speake-Marin |
|---|---|
| Family: | J-Class |
| Reference: | PIC.10023 (aka: PIC10023) |
| Name: | PIC.10023 Resilence |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Spade |
Description
Combining a beautiful, oven fired enamel dial that will keep its youthful freshness for centuries with heat-blued hands and the iconic Piccadilly case, Resilience is an enduring creation that will well and truly stand the test of time. This model is powered by a Vaucher movement as of 2015. Ref. PIC.10023 has its iconic Piccadilly case executed in 18k red gold with a bezel set with 36 baguette diamonds, totaling 2.16 carat. The crown is diamond set too.